Królik pieczony z warzywami

Mięso królika charakteryzują nie tylko walory smakowe, lecz także dietetyczne. Niska zawartość cholesterolu, bogactwo aminokwasów i witamin, szczególnie z grupy B. W dodatku przyswajamy aż 90% zawartego w nim białka (dla porównania z wołowiny-62%), a tłuszczu w tuszce jest zaledwie 3-6%. Zalecane jest w profilaktyce schorzeń układu naczyniowo-sercowego, chorób autoimmunologicznych, cukrzycy i niektórych typów nowotworów. Ma działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne.
Włoskie książki kucharskie pełne są przepisów na królika np duszonego z prawdziwkami, prosciutto, cynamonem i goździkami, nadziewanego jabłkami, podawanego z karczochami, oliwkami i posiekaną pietruszką. Serwują go też po myśliwsku z polentą, marynują w cytrusach, tymianku, następnie duszą w białym winie, po czym podają z oliwkami i wiejskim chlebem. Kuchnia polska specjalizuje się w wielkanocnych króliczych pasztetach, lubimy też dusić królika w jarzynach, śmietanie i w winie.
(źródło: Basia Starecka, magazyn KUKBUK nr8)
Składniki:
1 tuszka królika
3 łyżki oleju
2 cebule
200 g pieczarek
3 ząbki czosnku
1 marchew pokrojona w plastry
2 łodygi selera naciowego pokrojone
150 ml śmietany
1 łyżka mąki
sól, pieprz
3 łyżki posiekanej pietruszki
Przygotowanie:
Królika dzielimy na części. Mięso doprawiamy solą, pieprzem i rozdrobnionym czosnkiem.
Cebulę, pieczarki, marchew i seler smażymy na oleju około 8 minut. Całość przekładamy do naczynia do zapiekania lub brytfanny. Dolewamy 1/3 szklanki wody. Dusimy około 1 godziny w temp. 180 stopni C. Po upieczeniu, wyjmujemy królika, dolewamy śmietanę. Czekamy aż sos nabierze gęstej konsystencji (redukujemy na małym ogniu mieszając). Wkładamy królika do sosu i obficie posypujemy pietruszką.



Komentarze

Popularne posty