Orkiszowe bułki pełnoziarniste do burgerów

Na co dzień raczej unikam fast foodów, ale umówmy się, czasem każdego nachodzi ochota na wielkiego burgera. Najlepszym rozwiązaniem jest zaserwowanie go sobie w wersji domowej, z pyszną bułą, własnoręcznie ukulaną. Do takiego pieczywa można przemycić kilka zdrowych dodatków, ulubionych ziaren lub tak jak w moim przypadku, przygotować je z mąki pełnoziarnistej. Doskonale jeśli będzie to mąką orkiszowa. Orkisz jest starożytną odmianą pszenicy zapomnianą na wiele dziesięcioleci, która nie została poddana modyfikacjom, dlatego uchodzi za dużo zdrowsze ziarno niż pszenica zwyczajna. Od XX wieku uprawy orkiszu były stopniowo wypierane przez pszenicę zwyczajną, która była łatwiejsza w uprawie i dawała większe plony. Stąd mniejsza popularność tego zboża dzisiaj.

Wiele pozytywnych skutków zdrowotnych płynących z jedzenia orkiszu wynika z obecności w nim błonnika, szczególnie frakcji rozpuszczalnej. Ważna jest też zawartość składników mineralnych i niektórych witamin. Podobne korzyści mogą płynąć z jedzenia pełnych ziaren innych zbóż. Substancją wyróżniającą orkisz jest rodanid, związek o działaniu naturalnego antybiotyku, który znajduje się również w krwi, ślinie i mleku kobiecym. Rodanid jest ważnym elementem wzmacniającym i odpowiednio budującym system immunologiczny. 

Mąka orkiszowa doskonale nadaje się do wypieku pieczywa. Najbardziej wartościowa jest razowa (typ 1850 i 2000), ale dostępna jest także jasna, pozbawiona otrębów (typ 405 i 650) nadająca się do wypieku ciast i naleśników.


Składniki:
500 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
1 łyżeczka soli
1 jajko
4 łyżki oleju
40 g świeżych drożdży
2 łyżeczki cukru
250 ml ciepłego mleka
roztrzepane jajko do posmarowania bułek
czarny i biały sezam
Przygotowanie:
Do wysokiego kubka kruszymy drożdże, dodajemy cukier, 2 łyżki mąki i ciepłe mleko. Wszystko razem mieszamy, kubek przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 10-15 minut, aby drożdże zaczęły pracować.
W misce mieszamy mąkę z solą, dodajemy rozczyn z drożdży, jajko i olej i wyrabiamy ciasto, około 10 minut, powinno być jednolite i elastyczne. Z ciasta formujemy kulę, wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia. W tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość. Ciasto wkładamy na podsypaną mąką stolnicę i zagniatamy przez chwilę, po czym formujemy kulę, którą dzielimy na 8 równych części. Z każdej części ciasta formujemy bułkę, którą układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i dociskamy dłonią, aby ją delikatnie spłaszczyć. Blaszkę z bułkami przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie smarujemy bułki roztrzepanym jajkiem i posypujemy sezamem. Bułki pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C przez około 20-24 minuty. Studzimy na kratce.







Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty