Kimchi

 Jak już w coś się wkręcę, to nie odpuszczam choćby nie wiem co. I tak mam ostatnio z kiszonkami. Kiszę na potęgę! Buraki, marchewki, rzodkiewki i kimchi czyli koreańską kapustę kiszoną. Wierzę gorąco w dobroczynną moc wszystkiego co kiszone. Kimchi jest skarbnicą błonnika, witaminy C i karotenu. To naturalny probiotyk. I chociaż to narodowe danie Koreańczyków, prawie wszystkie składniki są u nas dostępne i tanie. Jedynym nieco trudniej dostępnym składnikiem są koreańskie płatki chili gochugaru, ale są tu niezbędne i niezastąpione. Najlepiej więc zaopatrzyć się od razu w duże opakowanie, a znajdziecie je w sklepach z egzotyczną żywnością i oczywiście w internetach. Gotowe kimchi jest bardzo wszechstronne, można je jeść jako przekąskę wprost ze słoika, dodawać do sałatek, kanapek, smażonego ryżu, marynaty do pieczonego kurczaka i wielu innych potraw. Chętnie podzielę się z Wami tymi przepisami, ale zacznijcie od ukiszenia kimchi.

Składniki:
1 kg kapusty pekińskiej
5 łyżek soli
3 litry wody
Pasta do kimchi:
3/4 szklanki wody
2 łyżki mąki z ryżu kleistego
1 łyżka cukru
3-6 łyżek papryki gochugaru
1/2 małej rzepy
1 marchew
1/2 pęczka  szczypiorku z dymki
3 ząbki czosnku
5 cm kawałek imbiru
4 łyżki sosu sojowego
4 łyżki sosu rybnego (opcjonalnie)
1/4 łyżeczki soli
Przygotowanie:
Kapustę kroimy wzdłuż na 4 części, a następnie każdą ćwiartkę na mniejsze kawałki. Tak przygotowaną kapustę przekładamy do dużej miski i zalewamy wodą z solą, na kapuście kładziemy talerzyk i dociążamy czymś ciężkim, tak aby kapusta znalazła się pod wodą. Odstawiamy na 1 godzinę.

Przygotowujemy pastę: zagotowujemy wodę z cukrem i mąką ryżową, cały czas mieszamy i gotujemy do czasu, aż powstanie gęsty kleik. Wtedy zdejmujemy z palnika i odstawiamy do przestudzenia.

Marchew i rzepę ścieramy na tarce (najlepiej julienne) lub kroimy w drobne paseczki. Szczypiorek kroimy na 2 cm kawałki, imbir i czosnek bardzo drobno siekamy, a następnie dodajemy do kleiku wraz ze wszystkimi pozostałymi składnikami. Mieszamy do uzyskania gęstej pasty. Dodajemy marchewkę, rzepę i szczypiorek.

Namoczoną kapustę odcedzamy, bardzo dokładnie odciskamy i przekładamy do dużej miski. Dodajemy przygotowaną pastę i dłońmi w rękawiczkach dokładnie nacieramy kapustę pastą. Przekładamy do dużego słoika, dociążamy aby kapusta była zanurzona w zalewie. Zostawiamy na około 6 dni na kuchennym blacie. Po tym czasie próbujemy czy kimchi ukisiło się, jeśli tak, przekładamy do mniejszych słoików i przechowujemy w lodówce.





Komentarze

Popularne posty