Serniczki dyniowe na czekoladowo-orzechowym spodzie z orzechami i karmelem

Idealny sernik, według mnie, musi być kremowy, wilgotny i ciężki. I takie właśnie są moje małe serniczniczki. Idealne.  A dzięki dyni dodanej do masy serowej nabrały nabrały jesiennego charakteru, który dodatkowo pogłębia i uzupełnia orzechowo-czekoladowy spód. Serniczki same w sobie są bajeczne, a udekorowanie ich orzechem włoskim i polanie półpłynnym, ciągnącym się karmelem sprawiło, że nie sposób im się oprzeć. W dwóch słowach: deser bajka! Umieśćcie go koniecznie na swojej jesiennej liście "must do".


Składniki na 12 sztuk:
Spód czekoladowo-orzechowy:
100 g ciemnej czekolady
50 g masła
50 g cukru
1 jajko
100 g mielonych orzechów laskowych

Masa serowo-dyniowa:
125 g serka mascarpone
75 g serka typu philadelphia
100 g białej czekolady
1/2 szklanki puree z dyni (przepis)
25 ml śmietany 30%
2 jajka
1 i 1/2 łyżki mąki ziemniaczanej
50 g cukru

Karmel:
100 g cukru
1 łyżka wody
100 ml śmietany 30%
1 łyżka masła
szczypta soli morskiej

Dodatkowo:
orzechy włoskie

Przygotowanie:
Spód: Czekoladę i masło roztapiamy w kąpieli wodnej. Studzimy. Do wystudzonej masy czekoladowej dodajemy pozostałe składniki i mieszamy, aż się połączą. Masę wlewamy do foremek na muffinki wyłożonych papierowymi papilotkami i pieczemy 10-15 minut w temperaturze 180 stopni C. Wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do wystudzenia.

Masa: Białą czekoladę i śmietanę podgrzewamy w kąpieli wodnej, aż czekolada się roztopi. Studzimy. Następnie do wystudzonej czekolady dajemy pozostałe składniki (wszystkie powinny być w temperaturze pokojowej) i mieszamy do momentu aż się połączą.

Masę serową nakładamy łyżką na podpieczone czekoladowo-orzechowe spody. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni C, na dnie piekarnika ustawiamy blaszkę z wrzącą wodą. Serniczki pieczemy 25 minut, ale zostawiamy je jeszcze przez 15 minut w wyłączonym piekarniku z uchylonymi drzwiczkami. Po wyjęciu z piekarnika czekamy aż całkowicie wystygną i wstawiamy je na kilka godzin do lodówki.

Karmel: Cukier wsypujemy do rondelka i dodajemy do niego wodę, powinien przypominać mokry piasek. Podgrzewamy go powoli na średnim ogniu, aż nabierze bursztynowego koloru. Ważne!- nie mieszamy cukru w tym czasie. Zdejmujemy rondelek ze skarmelizowanym cukrem z palnika, wlewamy śmietanę i dodajemy masło. Mieszamy i ponownie podgrzewamy, aż karmel połączy się ze śmietaną i masłem. Na koniec dodajemy szczyptę soli. Odstawiamy do wystudzenia, wtedy karmel nieco zgęstnieje.

Schłodzone serniczki dyniowe dekorujemy orzechami włoskimi i karmelem. Smacznego!






Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty