Chleb żytnio-orkiszowy na zakwasie
Kluczem do przygotowania chleba na zakwasie jest cierpliwość. Gwarantuję Wam, że cierpliwość popłaca i kiedy upieczecie swój pierwszy bochenek chleba, otworzy się przed Wami zupełnie nowy świat: świat domowego, chrupiącego, pachnącego pieczywa!
Zanim jednak zaczniecie piec chleb na zakwasie, musicie go pozyskać. Są na to dwa sposoby: wyhodować samemu (tu odsyłam Was do przepisu na zakwas) lub od kogoś dostać. Ja bardzo chętnie dzielę się moim zakwasem, więc jeśli ktoś chętny- zapraszam!
Zanim jednak zaczniecie piec chleb na zakwasie, musicie go pozyskać. Są na to dwa sposoby: wyhodować samemu (tu odsyłam Was do przepisu na zakwas) lub od kogoś dostać. Ja bardzo chętnie dzielę się moim zakwasem, więc jeśli ktoś chętny- zapraszam!
Składniki:
ZAKWAS
50 g startera zakwasu
100 g mąki żytniej razowej typ 2000
90 ml wody
CIASTO WŁAŚCIWE
175 g zakwasu
200 g mąki żytniej razowej typ 2000
200 g mąki orkiszowej typ 1850
1 łyżeczka soli
325 ml wody
2 garści ziaren słonecznika
Przygotowanie:
DZIEŃ PRZED PIECZENIEM
- Starter zakwasu wyjmujemy z lodówki i odstawiamy na 1-2 godziny w temperaturze pokojowej do ogrzania.
- Następnie starter przekładamy do miski, dodajemy pozostałe składniki zakwasu i mieszamy łyżką. Miskę przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na 8-12 godzin w temperaturze pokojowej.
- Zakwas jest gotowy, jeśli da się wyczuć lekko kwaśny zapach i po rozsunięciu ciasta widać, że jest napowietrzone i ma gąbczastą strukturę.
- Z przygotowanego zakwasu odważamy 175 g, resztę przekładamy do słoiczka i wstawiamy do lodówki (przyda nam się do kolejnego pieczenia).
- Do zakwasu dodajemy pozostałe składniki na ciasto właściwe i mieszamy.
- Miskę przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy w temperaturze pokojowej na około 8-12 godzin do tzw. pierwszego wyrastania.
- Gdy ciasto będzie już miało gąbczastą strukturę, smarujemy masłem keksówkę o długości około 20 cm iprzekładamy do niej ciasto na chleb. Zwilżoną dłonią dociskamy i delikatnie wyrównujemy ciasto.
- Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 3-4 godziny do ponownego wyrastania.
- Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 220 stopni C.
- Przed włożeniem foremki z ciastem, piekarnik spryskujemy wodą, aby powstała para. Powierzchnię ciasta też możemy delikatnie spryskać wodą.
- Chleb pieczemy przez około 40-45 minut.
- Po tym czasie wyjmujemy chleb z piekarnika, następnie jeszcze gorący wyjmujemy z foremki i kładziemy na kratce do studzenia, aby odparował.
przepysznie wygladaja,.Zjadlbym na sniadanie w sobote na sniadanie.Pozdrawiamy
OdpowiedzUsuńObiecuję dostawę świeżego chleba ze Szczecina! Do zobaczenia!
Usuń