Jagodzianki

Ach te jagody....Kuszą mnie za każdym razem, kiedy przechodzę obok warzywniaka! I tak po tarcie z jagodami i konfiturze przyszedł czas aby zmierzyć się z jagodziankami, czyli bułeczkami drożdżowymi z jagodowym nadzieniem. Jak wyszły? Pewnie domyślacie się, że były pyszne, inaczej nie dzieliłabym się przepisem. Z czystym sumieniem polecam!

Składniki:
Zaczyn:
30 g świeżych drożdży
200 ml mleka
1 łyżka cukru
1 łyżka mąki
Ciasto:
500 g mąki pszennej
1 jajko
3 żółtka
80 g masła
100 g cukru

300 g jagód

Przygotowanie:
Drożdże wyjmujemy z lodówki, aby się ogrzały. Kruszymy je i wkładamy do wysokiego naczynia, dodajemy mleko, łyżkę cukru, mąki. Mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 minut do wyrośnięcia.
Jajko i żółtka ubijamy z cukrem na puszysty kogel-mogel. Mąkę przesiewamy do dużej miski, dodajemy wyrośnięte drożdże, kogel-mogel oraz roztopione i ostudzone masło. Wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto. Miskę przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy ciasto na 1 i 1/2 godziny do wyrośnięcia w ciepłe miejsce (w tym czasie powinno podwoić swoją objętość). 
Wyrośnięte ciasto wyjmujemy z miski i wyrabiamy przez chwilę na stolnicy, formujemy kulę, którą dzielimy na 8 równych części (jeśli chcemy zrobić dość duże jagodzianki) lub 16 (jeśli chcemy aby były nieco mniejsze). 
Rozpłaszczamy pierwszy kawałek ciasta w dłoniach na placek, nakładamy około 2 łyżki jagód, dokładnie zlepiamy brzegi ciasta jak na pierogi, następnie formujemy w dłoniach zgrabny wałeczek. Jagodzianki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia łączeniem do dołu. Odstawiamy do wyrośnięcia na 30 minut. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni C (grzanie góra/dół). Wierzch jagodzianek smarujemy mlekiem i wstawiamy do piekarnika na około 20 minut. Upieczone jagodzianki studzimy na kratce i przed podaniem posypujemy cukrem pudrem.Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty