Bajgle szpinakowe

Jest kilka teorii mówiących o pochodzeniu bajgli. Jedna z nich głosi, że pieczywo to wywodzi się z Krakowa, a dowodem na to jest pochodząca z XVII wieku wzmianka dotycząca zwyczaju wręczania bajgli żydowskim kobietom zaraz po porodzie, zamieszczona w krakowskich annałach miejskich. Inna teoria mówi, że bajgle do Polski trafiły z Wiednia, jako podarunek dla króla Jana III Sobieskiego na cześć zwycięstwa nad Turkami w 1683 roku. Tak czy inaczej, na początku XX wieku wraz z żydowskimi emigrantami bajgle wyemigrowały do Nowego Jorku, gdzie zrobiły zawrotną karierę i są bardzo popularne do dzisiaj.

Pomimo tego, że historycznie bajgle są mocno związane z Polską, bardzo trudno jest je u nas kupić. Nie udało mi się jak dotąd znaleźć ich w żadnej piekarni. Znam natomiast miejsce w Szczecinie, gdzie serwowane są wyśmienite bajgle w formie ciepłych kanapek 👉 Bajgle Króla Jana (to tu). Jeśli będziecie kiedyś w mieście nad Odrą, wstąpcie koniecznie na bajgla z pastrami (mój ulubiony), lub z czym tam lubicie, bo wszystkie są wyśmienite.

Czym różnią się bajgle od innych bułek? Na pierwszy rzut oka- wiadomo-  charakterystyczną dziurką w środku, a poza tym? Przede wszystkim strukturą ciasta, które jest dość zbite, lekko wilgotne i trochę gumowato-gąbczaste. Naprawdę pyszne i wyjątkowe! Domowa produkcja bajgli nie jest trudna, ale trochę czasochłonna. Zachęcam Was do wypróbowania mojego przepisu na szpinakowe bajgle, bo ciekawie wyglądają i są pyszne. Razem z pastą jajeczną, szparagami i warzywami polecają się na weekendowe śniadanie.
 BAJGLE
Składniki:

300 g mąki pszennej chlebowej typ 750

20 g świeżych drożdży
150 ml ciepłej wody
40 g świeżego szpinaku baby
½ łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka miodu
biały i czarny sezam
Przygotowanie:
Drożdże kruszymy do kubka, dodajemy łyżeczkę cukru, łyżeczkę mąki, 50 ml wody, wszystko razem mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia na 10-15 minut.
Pozostałe 100 ml wody i szpinak dokładnie miksujemy blenderem.
Mąkę mieszamy z solą w misie miksera, dodajemy wyrośnięte drożdże i zmiksowany szpinak. Wszystko razem wyrabiamy mikserem lub zagniatamy ręcznie do uzyskania gładkiego i elestycznego zielonego ciasta. Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na około 1,5 godziny.
Wyrośnięte ciasto ponownie zagniatamy, dzielimy na 4 równe części, formujemy bułeczki, w każdej robimy na środku otwór o średnicy około 2 cm. Uformowane bajgle przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na około 30-40 minut.
Zagotowujemy wodę w garnku, solimy ją, dodajemy łyżeczkę miodu i gotujemy w niej bajgle po około 1 minucie z każdej strony. Wyjmujemy łyżką cedzakową i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Bajgle posypujemy sezamem i pieczemy 20 minut w temperaturze 200 stopni C.

PASTA JAJECZNA
Składniki:
4 jajka
2 łyżki majonezu
szczypiorek
sól
pieprz
szczypta kurkumy

Jajka gotujemy na twardo, obieramy i kroimy w drobną kostkę. Dodajemy majonez, przyprawiamy solą, pieprzem, kurkumą. Dodajemy posiekany szczypiorek i wszystko razem mieszamy.

DODATKI
zielone szparagi ugotowane na parze
rzodkiewka
kiełki jarmużu





Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty