Korzenne powidła śliwkowe

Koniec lata i początek jesieni upływa mi na przygotowywaniu domowych przetworów. Staram się zamknąć w słoikach jak najwięcej smaków lata, aby cieszyć się nimi kiedy nie będzie ich na straganach. Teraz jest idealna pora na smażenie powideł śliwkowych, bo dojrzałe, bardzo słodkie węgierki idealnie się do tego nadają. Tradycyjnie powidła przygotowuje się bez grama cukru, śliwki smaży się przez wiele godzin, co powoduje odparowanie wody z owoców, powidła gęstnieją, nabierają bardzo intensywnego, skoncentrowanego smaku, słodyczy i ciemnego bordowego lub brązowego koloru. Moje powidła zrobiłam  z myślą o świątecznych wypiekach, dlatego dodałam do nich przyprawy korzenne, dzięki którym stały się magicznie aromatyczne. Gotowe powidła można wykorzystać też do przygotowania wytrawnego śliwkowego sosu BBQ, a przepis na sos znajdziecie tu.


Składniki:
2 kg śliwek węgierek
sok wyciśnięty z 1 cytryny
1/3 szklanki wody
Przyprawy:
1 łyżeczka cynamonu
6 goździków (roztartych w moździerzu)
1/4 łyżeczki imbiru
1/4  łyżeczki gałki muszkatołowej
1/4 łyżeczki kardamonu
Przygotowanie:
Śliwki myjemy, przekrawamy na pół, pozbywamy się pestek. Wkładamy je do dużego garnka, podlewamy wodą i sokiem z cytryny i zaczynamy smażyć na średnim, a potem na małym ogniu. Mieszamy co jakiś czas. Powidła smażymy około 4 godzin i odstawiamy. Kolejnego dnia powidła ponownie smażymy około 3 godzin. Pod koniec smażenia do powideł dodajemy przyprawy i dokładnie mieszamy. Gorące powidła przekładamy do słoików, szczelnie zakręcamy i stawiamy do góry dnem.







Komentarze

  1. ale mi wjechałaś na ambicję tym przepisem:)trza się wziąć do roboty!choć na smaka zrobić:)

    OdpowiedzUsuń
  2. ale mi wjechałaś na ambicję tym przepisem:)trza się wziąć do roboty!choć na smaka zrobić:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Słoiczki Kilnera wypełnione domowymi przetworami i z pięknie ozdobionym wieczkiem – jeśli tak wygląda cała spiżarnia, to jestem pod ogromnym wrażeniem : ) Dziś niewiele osób robi powidła i dżemy tradycyjną metodą przez wielogodzinne smażenie. Dlatego takie przepisy jak ten to prawdziwa kulinarna perła. No i to prawda, powidła śliwkowe nie potrzebują cukru, ale za to z korzennymi przyprawami muszą mieć iście świąteczny smak. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa:) Co do moich słoiczków, staram się aby przetwory w nich zamknięte zachwycały smakiem, ale też cieszyły oko;) Pozdrawiam.

      Usuń
  4. Ja bardzo lubie różnego rodzaju przetwory i powidła, ale o takich słysze pierwszy raz. będe musiała kiedys spróbować je zrobić, albo może gdzieś kupić. Mam nadzieję, że na prawde są one smaczne :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawy przepis, który mam nadzieję niedługo wykorzystać. Możesz mi tylko powiedzieć skąd brałaś powidła śliwkowe? kupowałaś czy robiłaś sama? Z etgo co jak wiem to od Herbapolu można kupić bardzo dobre powidła takie jak te https://www.herbapol.com.pl/produkt/powidla-sliwkowe. Próbowałaś ich moze?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty