Kapusta z grochem

Nasi przodkowie przypisywali potrawom podawanym na kolację wigilijną szczególne, symboliczne, niemalże magiczne właściwości. Dawne obrzędy ludowe zanikają, ale tradycyjne wigilijne potrawy przetrwały setki lat. Nie zawsze rozumiemy ich symboliczne znaczenie, ale to nie przypadek, że właśnie w wigilię pojawiają się na naszych stołach. Uważano, że miód dodaje sił, mak zapewnia dobry sen i urodzaj, orzechy potęgują mądrość, a potrawy z grochu i kapusty były symbolem siły i zdrowia i miały zapewnić dostatek i pomyślność. Na stołach tego wieczoru znajdowały się wszystkie płody pól i lasów, a każdy ze składników miał nie tylko pysznie smakować, ale także przywoływać zdrowie i dobrobyt dla domowników spożywających wigilijne potrawy.



Składniki:
1 kg kapusty kiszonej
600 g grochu
2 duże cebule
2 liście laurowe
4 kulki ziela angielskiego
1 łyżka majeranku
2-3 łyżki oleju
2 łyżki masła
1 łyżka cukru
sól
pieprz
Przygotowanie:
Groch zalewamy zimną wodą i odstawiamy na noc aby napęczniał. Na drugi dzień odlewamy wodę w której się moczył, przekładamy do garnka z grubym dnem i zalewamy wodą, tak aby jej poziom był 2 cm wyższy niż poziom grochu. Gotujemy na niewielkim ogniu (bez przykrycia) przez około 30 minut, od czasu do czasu mieszamy. Pod koniec gotowania dodajemy 1/2 łyżeczki soli. Miękki groch zdejmujemy z ognia i pozostawiamy w wodzie w której się gotował.

Kapustę przepłukujemy zimną wodą, mocno odciskamy i siekamy. Przekładamy ją do dużego garnka, zalewamy 2 szklankami wody, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie i gotujemy na niewielkim ogniu przez około 30 minut. Po tym czasie, jeśli woda odparuje dolewamy jeszcze 1 szklankę i dusimy kolejne 30 minut. Po tym czasie do kapusty dodajemy groch, majeranek i zeszkloną na oleju i maśle cebulę. Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i cukrem.




Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty