Hummus
Hummus to pasta z gotowanej ciecierzycy, pasty sezamowej- tahini, oliwy, soku z cytryny i czosnku. Ta skromna lista składników nie oddaje jego wyjątkowego smaku. Nieco bardziej pociągająco wygląda historia jego pochodzenia. Jak wiadomo, ciecierzycę jedzono na Bliskim Wschodzie i w Egipcie już jakieś 10 000 lat temu. Była popularną rośliną uprawną w Mezopotamii i starożytnym Rzymie. Kto pierwszy zmieszał ziarna ciecierzycy i sezamu, nie wiadomo. Dziś hummus jedzą żydzi, muzułmanie i chrześcijanie. Jada się go w Izraelu, Libanie, Syrii, prawie na całym Bliskim Wschodzie. Wraz z ludźmi zawędrował do Europy. Hummus łączy ludzi, a dokładniej, łączy ich miseczka hummusu, z której kawałkami pieczywa jedzący nabierają kolejne partie pysznej, aromatycznej, sycącej pasty. Hummus stał się bardzo popularny w Europie, zwłaszcza wśród wegetarian i wegan, ze względu na zawartość witamin i składników mineralnych (zawiera witaminę C, B6, kwas foliowy, żelazo, mangan, białko, błonnik pokarmowy i kwasy tłuszczowe).
1 szklanka suchej ciecierzycy
1 szklanka jasnej pasty tahini
1/3 szklanki zimnej wody
3 łyżki soku z cytryny
3 ząbki czosnku
2 łyżeczki sody oczyszczonej
sól
Do podania:
dobrej jakości oliwa
posiekana natka pietruszki
uprażone orzeszki piniowe
za'atar
Przygotowanie:
Dzień przed przygotowywaniem hummusu ciecierzycę zalewamy zimną wodą, dodajemy łyżeczkę sody oczyszczonej.Wody powinno być przynajmniej dwa razy tyle ile ciecierzycy. Zostawiamy na noc.
Następnego dnia ciecierzycę odcedzamy i płuczemy. Zalewamy ją dużą ilością świeżej wody, dodajemy łyżeczkę sody i gotujemy przez około 40 minut lub do czasu, kiedy pojedyncze ziarenko ciecierzycy z łatwością będzie dało się rozgnieść w palcach i będzie maślane w środku- nie może być białe i suche wewnątrz. To bardzo ważne aby ciecierzyca była dostatecznie ugotowana, bo inaczej hummus będzie klapą.
Ugotowaną ciecierzycę odcedzamy i płuczemy. Przekładamy do naczynia w którym będziemy ją miksować. Dodajemy pastę tahini, sól, sok z cytryny, przeciśnięty przez praskę czosnek i wszystko miksujemy blenderem do uzyskania gładkiej pasty.
Do gęstej sezamowo-ciecierzycowej pasty dolewamy powoli zimną wodę, cały czas miksujemy. Teraz hummus zmienia kolor i nabiera aksamitnej konsystencji. Miksujemy hummus do momentu, aż woda idealnie połączy się z pastą i całość zmieni się w jasny, gładki krem.
Przekładamy hummus do miski, posypujemy ulubionymi dodatkami i polewamy oliwą. Resztę hummusu przekładamy do zamykanego pojemnika i przechowujemy w lodówce do 5 dni.
Komentarze
Prześlij komentarz