Konfitura truskawkowa

Do naleśników, chałki, tostów francuskich nie ma nic lepszego niż domowe przetwory. Muszę przyznać, że w ich przygotowaniu jestem nowicjuszką, bo w przetwory zwykle zaopatruje mnie moja mama. Przyszedł jedna czas, aby zmierzyć się z tym tematem. Przewagą domowych przetworów nad tymi ze sklepu jest to, że to my decydujemy co i w jakich proporcjach znajdzie się w słoikach. Moja konfitura nie zawiera żadnych sztucznych fixów czy substancji żelujących. Konsystencję zawdzięcza dodatkowi soku z cytryny, który zawiera pektyny, a te są naturalnym zagęstnikiem. Pektyny występują w ściankach komórkowych roślin. Owoce cytrusowe najwięcej pektyn zawierają w skórkach, dlatego dobrze jest dodać skórkę cytrynową lub pomarańczową do dżemu lub konfitury. Owoce cytrusowe powinny być wcześniej wyparzone i porządnie wyszorowane, dopiero wtedy można dodać je do przetworów. Cukier poza dodaniem smaku ma za zadanie konserwować przetwory, ale trzeba uważać z jego ilością, bo to smak owoców powinien dominować, a nie muląca słodycz cukru. Cukier można całkowicie pominąć przy przygotowaniu powideł ze śliwek lub moreli. Warunkiem jednak jest wówczas bardzo dobre wysmażenie owoców, najlepiej smażyć je 2 dni, po kilka godzin często mieszając. A jakie są Wasze ulubione przetwory? Te przygotowane przez wasze mamy i babcie czy własne?


Składniki:
4 kg truskawek
800 g cukru
4 cytryny
Przygotowanie:
Truskawki wkładamy na sito i płuczemy pod bieżącą wodą. Następnie usuwamy szypułki, większe owoce możemy przekroić na połowę. Truskawki umieszczamy w dużym rondlu, zasypujemy cukrem i wlewamy sok wyciśnięty z 4 cytryn, który zawiera naturalne pektyny, a te pomogą nam zagęścić konfiturę bez dodatku substancji żelujących. Truskawki gotujemy około 4 godzin, pamiętamy aby zamieszać od czasu do czasu oraz usunąć pojawiające się na powierzchni szumowiny. Konfitura powinna mieć gęstą konsystencję. Gorącą konfiturę przelewamy do czystych, wyparzonych wrzątkiem lub w piekarniku słoików (umyte słoiki i nakrętki wstawiamy na 10 minut do piekarnika rozgrzanego do 100 stopni C). Zakręcamy słoiki i ustawiamy do góry dnem.




Komentarze

  1. Literówka w zdaniu -> "Konfitura powinien mieć gęstą konsystencję" :) Dobry sposób z cytryną, ja polecam też kupić witamine C spożywczą, tanią na kilogramy i tego też używać jako konserwant :)

    OdpowiedzUsuń
  2. O tak, domowe dżemy i konfitury to zdecydowanie produkt z najwyższej półki : ) Bez sztucznych konserwantów i barwników, z odpowiednimi proporcjami owoców i cukru. I jak widać, wcale nie musimy dodawać sztucznych środków żelujących. Naturalne pektyny nadadzą odpowiednią konsystencję, a sok cytrynowy dodatkowo utrwali kolor. A dżemy z aromatycznych i słodkich truskawek to moje must have sezonowych przetworów. Robię je sama, choć nie ukrywam, że moja mama robi lepsze : ) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też jestem fanką dżemów mojej mamy. Pozdrawiam:)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty