Pierogi z selera z nadzieniem grzybowo-orzechowym i musem marchewkowym z chipsami z jabłka

Przyszedł czas na to, żeby podzielić się z Wami przepisami na dania przygotowane podczas warsztatów w Centrum Kulinarnym w Chorzowie (relacja z warsztatów-klik).
Czy słyszeliście kiedyś o tym, że można przygotować pierogi bezglutenowe z selera? Ja muszę przyznać szczerze, że nie słyszałam. Co więcej, nie spodziewałam się, że jest to banalnie proste, a efekt zachwycający!
Całe danie skomponowane przez szefa Tomka Nowaka to prawdziwa petarda! Każdy element dania zaskakuje smakiem, różne tekstury połączone w całość robią niepowtarzalne wrażenia smakowe. Zachęcam Was gorąco do przygotowania tego dania w domu i oczywiście do skorzystania z oferty szkoleń w Centrum Kulinarnym w Chorzowie. Naprawdę warto!




Składniki:
seler
50 g grzybów leśnych
10 g orzechów włoskich
2 szalotki
50 g sera ricotta
200 g marchewki
50 ml mleka
curry w proszku
20 g musztardy
świeże chili
50 g jabłka
10 g cukru pudru
kwiaty i zioła do dekoracji
sól, pieprz
Przygotowanie:
Seler obieramy, myjemy i wkładamy do worka barierowego z jedną częścią mleka i gotujemy w 64 stopniach w cyrkulatorze do miękkości. (W domowych warunkach można seler upiec w piekarniku.) Wyciągamy seler z kąpieli i schładzamy, następnie kroimy go na krajalnicy na cienkie plastry.
Farsz przygotowujemy z przesmażonych grzybów pokrojonych drobno z szalotką i podpieczonymi orzechami. Wszystkie te składniki drobno posiekane mieszamy z ricottą (lub gorgonzolą) i doprawiamy solą i pieprzem.
Myjemy i obieramy, a następnie gotujemy w mleku pokrojoną drobno marchewkę. Jak marchewka będzie miękka odlewamy mleko i blendujemy ją na puree. Dodajemy do smaku curry, sól, musztardę i chili. Mieszamy.
Jabłka kroimy w cienkie plastry, obsypujemy cukrem pudrem, układamy jeden obok drugiego na papierze do pieczenia i pieczemy w piekarniku w temperaturze 80 stopni C przez 1 godzinę.
Gotowe dodatki układamy na talerzu wg uznania.

Bezglutenowe pierogi z selera przygotowałam w duecie z Karoliną (Kuchnia Bezglutenowa Loli). Poniżej krótka fotorelacja z naszych zmagań w kuchni.




Komentarze

  1. Witam świetnie wyglądają te pierożki. W sumie to jeszcze nie jadłem pierogów, w takiej postaci z dodatkiem selera i mam nadzieję, że kiedyś je spróbuję. Chociaż, czy orzechy tu się sprawdzają to nie byłbym taki do końca pewien. No ale jak nie spróbuję to się nie dowiem. Fajny pomysł podsumowując pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapewniam, że nadzienie pierożków z orzechami i serem jest powalające! Polecam gorąco i pozdrawiam:)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty