Solanka czyli Solianka (солянка)

To klasyczna zupa wywodząca się z kuchni rosyjskiej i ukraińskiej. I tak jak to z klasykami gatunku bywa, receptur na nią jest tyle, ile domów, w których się ją gotuje. Najprostsze mówią, aby po prostu wziąć wszystkie resztki mięs i wędlin z lodówki i ugotować je z pomidorami i kiszonymi ogórkami. Są też wersje tej zupy przygotowywane na wywarze rybnym lub grzybowym. Smak zupy wzbogaca się przez dodanie wody z kiszonych ogórków, plasterków cytryny, oliwek i kaparów. Słono-kwaśny smak zupy sprawia, że jest to prawdziwe lekarstwo na tzw. "syndrom dnia poprzedniego" popularnie zwanego kacem. Jeśli więc przytrafi się Wam przeszarżować z alkoholem ratunku szukajcie w kuchni, a dokładniej w soliance, która z pewnością postawi Was na nogi, w dosłownym tego słowa znaczeniu;) I tym miłym akcentem życzę Wam przyjemnego dłuuugiego weekendu!



Inspiracją do przygotowania zupy nie był kac, tylko przepis Olii Herkules z książki "Mamuszka". Intensywny w smaku wywar mięsny wzbogacony o kwaśne akcenty wynosi zupę na wyżyny kulinarne. Jest taka jaka być powinna: pożywna, pikantna i kwaśna.

Składniki:
2 litry wywaru wołowego*
250 g salami lub chorizo, pokrojonego w kostkę
3 łyżki oleju
1 cebula, pokrojona w kostkę
1 puszka pomidorów
1 marchew, starta 
1 łyżeczka cukru
100 g pieczarek, pokrojonych w plasterki
3 ogórki kiszone, starte
100 ml wody z kiszonych ogórków
15 drylowanych oliwek (zielonych i czarnych), pokrojonych w plasterki
10 g kaparów

Do podania:
1/2 cytryny pokrojonej w cienkie plasterki
natka pietruszki
Przygotowanie:

 *Aby przygotować wywar wołowy, należy włożyć kości wołowe do dużego garnka i zalać zimną wodą. Dodać całą cebulę (najlepiej opaloną nad ogniem), liść laurowy, pieprz w ziarnach i ziele angielskie. Gotować na małym ogniu przez przynajmniej 2 godziny (od momentu delikatnego wrzenia), zbierając szumowiny. Wywar powinien mieć wyrazisty aromat wołowiny.

Do przygotowanego wywaru dodajemy salami. Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oleju i podsmażamy pieczarki, po czym dodajemy je do wywaru. Na patelni rozgrzewamy resztę oleju i podsmażamy posiekaną cebulę, następnie dodajemy marchewkę, cukier i pomidory. Dusimy wszystko razem, aż płyn z pomidorów zredukuje się. Zawartość patelni przekładamy do wywaru razem z ogórkami i sokiem z ogórków. Na koniec dodajemy oliwki i kapary. Gotujemy jeszcze 2 minuty. Soliankę podajemy z plasterkami cytryny i posiekaną natką pietruszki.



Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty