wtorek, 11 czerwca 2013

Szparagi


Sezon na szparagi trwa krótko i kończy się w czerwcu (niestety). Dlatego korzystajmy z nich jak najczęściej, bo już niebawem opuszczą nasze warzywniaki, stragany i trzeba będzie na nie czekać do  maja przyszłego roku. Szparagi zawierają znaczne ilości cennych składników mineralnych i witamin, ale najważniejsze, że są przepyszne! Można z nich przygotować wiele dań, najpopularniejsze są zupy, kremy, zapiekanki, sałatki. Doskonale smakują z najróżniejszymi sosami np. beszamelowym, holenderskim czy tartą bułką smażoną na maśle.

Najbardziej popularne są białe i zielone, mniej fioletowe, które podobno mają najbardziej intensywny smak i zapach, są też bardziej słodkie, ale najmniej popularne bo trudne w uprawie.
Moje ulubione to białe szparagi. Są pyszne i delikatne, wymagają więcej uwagi niż zielone. Warto jednak poświęcić im czas.

Szparagi muszą być świeże, dlatego gdy je kupujemy zwróćmy uwagę czy ich pędy są połyskujące, a główki jasne i zamknięte. Nie warto kupować szparagów zwiędłych i zdrewniałych, ani wystawionych na słońce lub trzymanych bez wody. Najlepiej też ich nie przechowywać, tylko od razu przygotować.

U mnie szparagi w klasycznej odsłonie z ziemniakami i jajkiem w koszulce. Klasyczniej się nie da!


Przygotowanie szparagów:
Białe szparagi trzeba obrać dokładnie, nie za cienko, żeby nie zostały żadne włókna- inaczej szparagi będą łykowate. Obiera się je delikatnie ściągając skórkę nożem lub obieraczką do warzyw, zaczynając od doły łodygi. Jest kilka szkół gotowania szparagów. Jeśli mamy specjalny garnek do gotowania szparagów, należy nalać 3 cm wody na dno i doprowadzić do wrzenia, ustawić szparagi pionowo, związane w pęczek nitką, główkami do góry. Jeśli nie mamy specjalnego garnka można użyć taki, do którego mieszczą się całe szparagi bez zginania. Napełniamy go wodą tak, aby główki były ponad poziomem wody. Do wody dodajemy sól i łyżkę cukru Wkładamy szparagi do wrzątku i gotujemy około 15 minut pod przykryciem. Najlepiej po tym czasie wyciągnąć jednego szparaga i sprawdzić czy osiągnął właściwą miękkość, jeśli tak, wyciągamy z wody pozostałe.

Przygotowanie jajka w koszulce:
Robienie jajka w koszulce nie jest skomplikowane, ale wymaga dużo delikatności.
Zawsze jednak należy pamiętać o dodaniu octu, który przyspiesza ścinanie się białka.
Idealne jajko w koszulce powinno przypominać kulkę mozzarelli, zarówno wyglądem jak i konsystencją. A oto instrukcja krok po kroku jak je przygotować:
1. Jajko rozbijamy delikatnie do małej miski, tak aby żółtko się nie rozpłynęło.
2. Do rondla wlewamy wodę z łyżką octu.
3. Gdy woda się zagotuje (ale nie bulgocze) robimy w niej łyżką wolno kręcący się wir.
4. Bierzemy miskę z jajkiem i z jak najniższej wysokości wlewamy jajko do wodnego wiru. Białko wówczas powinno dokładnie obtoczyć żółtko, jeśli się tak nie stanie można pomóc sobie łyżką delikatnie podprowadzać białko do żółtka, a nawet przytrzymać je łyżką blisko żółtka, aż się zetnie.
5. Gdy białko z wierzchu się zetnie gotujemy jajko 2-3 minuty na wolnym ogniu.
6. W tracie  gotowania można sprawdzać jego konsystencję. Po dwóch minutach warto wyciągnąć je łyżką cedzakową i delikatnie nacisnąć palcem: jeśli białko jest sprężyste to znaczy, że jest gotowe, jeśli nie zanurzyć je jeszcze na kilka sekund we wrzątku.
7. Gotowe wyciągnąć łyżką cedzakową.
Na ugotowanych szparagach kładziemy nasze jajko w koszulce, dodatkowo podajemy z ugotowanymi młodymi ziemniakami. Całe danie posypujemy solą, pieprzem, posiekaną natką pietruszki lub koperkiem. Smacznego!


1 komentarz: